در حال بارگذاری ...
 • چهاردهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر فجر توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با دبیری محمود عزیزی از روز 28 دی ماه تا 5 بهمن ماه 1374 در تهران برگزار شد. سالن‌ اصلی و چهارسو مجموعه تئاتر شهر، تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران، مجموعه فرهنگی آزادی و تالار وحدت در بخش صحنه‌ای، پارک امامزاده معصوم، پارک خیام، پارک نازی‌آباد، ترمینال جنوب، چهار راه ولی‌عصر، زیر برج آزادی و میدان راه‌آهن در بخش خیابانی و آسایشگاه معلولین، آموزش و پرورش کهریزک، اداره کل امور بین‌الملل آموزش و پرورش، دبستان سیدالشهدا، دبستان شاهد، دبستان شهید رجائی، دبستان منتظری، دبستان هاشم‌نژاد، دبیرستان شهید بهشتی، سازمان بهزیستی، شرکت ماسه‌ساز کو، کمیته امداد امام خمینی (ره)، مدرسه برجستگان، مدرسه فرزانگان، مدرسه هاجر، تالار وحدت و ولی‌عصر در بخش بازی‌های نمایشی میزبان این دوره از جشنواره بودند.

   

  طراحان پوستر این دوره از جشنواره بهنام صالحی و همایون مقدس بوده‌اند. در این دوره 24 اثر در بخش مسابقه، 6 اثر در بخش میهمان و 9 اثر در بخش خیابانی جشنواره شرکت داشته‌اند. 17 اثر از تهران، 3 اثر از مشهد، 2 اثر از اهواز، 2 اثر از قم و از شهرهای نوشهر، بروجن، گرگان، شیراز، آبادان، زاهدان، مهاباد، بروجرد، بجنورد، اندیمشک، خرمشهر و ارومیه هر کدام با یک اثر در جشنواره حضور داشته‌اند.

   

  این دوره از جشنواره دارای ویژه‌نامه خبرنامه نمایش(چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر) بوده است. در دوره چهاردهم گردهمایی بررسی نمایش در ایران با 13 عنوان، میزگرد بررسی نمایش در ایران، میزگرد تئاتر و توسعه، میزگرد چشم‌انداز نمایش‌های سنتی آئینی و 2 میزگرد گفت‌وشنود هنرمندان تئاتر شهرستان برگزار شده است.

   

  در این دوره آثار در بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، بازیگری کودک و نوجوان، طراحی صحنه، موسیقی و طرح و ایده(در بخش خیابانی) به رقابت پرداخته‌اند. رقابت نمایشنامه‌‌نویس برگزیده در این دوره نیز براساس نمایش‌های اجرا شده بوده است.